Jak chránit auto před kunami a dalšími hlodavci?
Datum článku: 20. 12. 2016
Nejeden motorista zná situaci, kdy si na vnitřnostech jeho vozu pochutná nechtěný návštěvník ze zvířecí říše. Někdy taková návštěva skončí jen okousanou hlukovou izolací, jindy padne za oběť i kabeláž vozu. Právě obhryzané kabely jsou největším rizikem, protože dokáží i znehybnit vozidlo.
Nechtěné návětěvy
Město je domovem různých zvířátek, přičemž jejich výskyt závisí na příslušné lokalitě. V částech, které jsou blízko parků, či lesíků, je poměrně častý výskyt kuny nebo lasičky. V centrech měst je zase mnohem častější výskyt potkanů nebo koček, zvláště pokud jsou v blízkosti popelnice, kanálu či nějaké provozovny. Vozidlo je pro takové zvířata místo, kde se mohou schovat, konzumovat potravu nebo se zahřát. V takovém případě bývají způsobeny škody na vozidle minimálně. Obyčejně zanechají po sobě nezvaní návštěvníci stopy na karoserii, trus v motorovém prostoru, v nejhorším případě si to odnese okousaná hluková izolace, která jim slouží jako výstelka. Problém nastane, pokud jsou zvířata hladová a vozidlo slouží jako zdroj potravy. Tehdy padnou za oběť kabely, hadice a různé plasty. Materiály, z nichž jsou tyto díly vyrobené jsou pro zvířata atraktivní a slouží jako potrava. Tehdy jsou škody mnohem vyšší. Proto pokud objevíte na vozidle stopy po tlapách, v motorovém prostoru trus, kousky potravy, kostí nebo zvířecí chlupy, je třeba zpozornět. Existuje několik způsobů, jak se účinně bránit takovým nežádoucím zvířecím návštěvám.
Odpuzovače zvířecích návštěv
-
Asi nejčastěji používaným prostředkem je sprej. Obsahuje hořký extrakt na přírodní bázi, který svým pachem a chutí odpuzuje nechtěné návštěvníky. Aplikuje se na vypnutý, a pokud možno studené motor (až se hned neodpaří). Vytvoří lepkavý ochranný povrch na kabelových svazcích, plastech a různých izolačních hmotách.
-
Častým pomocníkem je i elektronický plašič. Ten produkuje ultrazvukové vlny, které člověk neslyší, zvířata jsou však na ně citlivá a vadí jim. Instalace zařízení vyžaduje připojení na elektrický zdroj, nejčastěji akumulátor. Pokud nejste v elektrice zběhlí, doporučuje se svěřit instalaci zařízení odborníkovi (šikovnému mechanikovi nebo autoelektrikáři).
-
Další možností jsou tyčinky, které se přichytí v motorovém prostoru. Tyto tyčinky podobně jako voňavý stromeček uvolňují pach do okolí, který je pro zvířata nepříjemný. Jejich účinnost se pohybuje v měsících, některé vydrží až půl roku.
-
Některým motoristům se osvědčil i octem potřísněný motorový prostor, který je pro zvířata nepříjemný, protože cítí ostrý kyselý pach. Výhodou je rychlá a levná aplikace, nevýhodou kratší doba ochrany a potřeba častější aplikace.
-
Nakonec jsou zde takové domácí recepty, které někdy pomohou a někdy ne. Již zmíněný voňavý stromeček dokáže některá zvířata odpudit. Vůně, která je lidem příjemná, nemusí být totiž příjemná zvířatům. Podobně je to i s různými aromatickými tabletami do WC, resp. WC bloky nebo voňavé mýdlo zavěšené v síťce. Také se doporučuje z času na čas motorový prostor přetřít hadříkem napuštěným v dezinfekčním prostředku, např. přípravku SAVO. Některým motoristům se osvědčilo zavěsit do motorového prostoru psí nebo kočičí chlupy, nebo potřít některé části jejich exkrementy. Prý účinkuje i lidský pach v podobě vlasů či smradlavých ponožek. Pokud máte garáž, na pravidelné návštěvníky funguje i rozmístění pastí. Pokud je vozidlo déle v garáži, vyplatí se průběžně kontrolovat a ucpávat možné otvory, kterými by se zvěř dostala do interiéru vozu.
Pojistka v případě poškození vozidla
Možná se to nezdá, ale některé vozy chutnají zvířátkům více a jiné méně. Statistika sice neexistuje, ale podle zkušeností se velké oblibě těší např. VW Group (Škoda, Seat, VW, Audi) a Ford. A jak je to s pojišťovnami? Většinou jsou takové škody hrazeny pouze z havarijního pojištění (raději se ale zeptejte, zda je zahrnuto i pojištění kabelů zničených hlodavci). Vyskytují se i případy, kdy je možné připojištění poškozeného vozidla hlodavci i k zákonnému pojištění.
Autor: Martina Dvořáková