Bezpečná hranice požitého alkoholu u dětí ani u těhotných neexistuje. Pouze ta nulová. Cokoliv více je ruská ruleta s vlastním dítětem následně může jít o fetální alkoholový syndrom dětí. Poslední roky se těhotným ženám stále připomíná, aby v těhotenství nepily alkohol. Ale většina z nich si myslí, že toto riziko se týká pouze alkoholiček.
Vážněji bývají poškozené děti alkoholiček z třetího a dalších těhotenství. Ale protože ve světě se staly případy, kdy i matky, které nejsou alkoholičky a během těhotenství občas pily, porodily děti s vážnými následky, odborníci považují za bezpečnější připít si chutným bublinkovým nápojem bez alkoholu. Ani hlt za žádnou cenu? Není to přehnané? Mnoho lékařů dovolí těhotným decilitr vína na nervy ... Odborníci zatím nezjistili bezpečné množství alkoholu, o kterém by s jistotou mohli říci, že rostoucímu dítěti neuškodí. Proto se doporučuje během těhotenství zcela se vyhýbat pivu, vínu a dalším nápojům s obsahem alkoholu. Ne všichni zdravotníci prezentují tento názor, ale kdo by to riskoval? Většina těhotných nemá problém s takovým omezením.
Mezi hladinou alkoholu u matky a u nenarozeného dítěte není rozdíl, jsou stejné. Placenta, která přináší živiny miminku, nedokáže zabránit, aby k němu vstoupil i alkohol, a děti nemají schopnost ho zneškodnit. Nebezpečné může být i občasné pití na dobrou náladu.
Na alkohol jako toxickou látku jsou mozkové buňky citlivé. Při pravidelném pití ubývají. Zjistilo se to i u těch, co pijí jen při společenských příležitostech. U rostoucího miminka alkohol ničí buňky, které jsou základem orgánů na celý život.
Nejvíce škod napáchá alkohol v prvním trimestru. Dítě může mít různé vrozené vývojové poruchy mozku a smyslů, které na první pohled nejsou zjevné, jako je poškozené vnitřní ucho, což se projeví poruchami rovnováhy a častým padáním, nedostatečně fungující centra zraku, řeči, jinak nastavené vnímání hmatu a bolesti. Viditelné jsou změny na tváři. Alkohol poškozuje i jiné orgány, například srdce nebo počet prstů.
Na tváři děťátka je vidět typické příznaky pouze pokud matka pila třetí týden po otěhotnění. Alkohol viditelně poškozuje vznikající struktury obličeje na 18. až 21. den těhotenství, zároveň naruší vývin mozku. Tehdy jsou vidět typické obličejové příznaky fetálního alkoholového syndromu, jako je úzký horní ret, vyhlazená jamka pod nosem a krátké oči. Působení alkoholu po těchto kritických dnech se může projevit pouze menším obvodem hlavy nebo to u dětí vůbec nemusí být na pohled vidět.
Většina dětí, které jsou takto postiženy, nemá ve zdravotní kartě tuto diagnózu. Problém je však v jejich chování a ve funkcích mozku. Takové děti navenek působí, že mohou dokázat více, než jsou jejich reálné možnosti. Zaostávají celý život, zařadí je mezi děti s ADHD nebo mezi autisty.
Naštěstí, malé množství alkoholu nemusí dítě poškodit, ačkoli bezpečnější je neriskovat a nepít. Záleží také na tom, zda matka žije zdravě, jak se o sebe stará. Ne všechny děti, které byly během prenatálního vývinu vystavené alkoholu, mají fetální alkoholový syndrom. Podobné poškození mozku mohou způsobit i některé léky, toxické látky, genetické změny.
Ženy, nepijte alkohol, pokud dítě plánujete nebo jste měly nechráněný pohlavní styk. Pokud pijete, chraňte se před nechtěným těhotenstvím. Pro vývoj fetálního alkoholového syndromu je nejkritičtější první trimestr, když mnohdy s těhotenstvím vůbec nepočítáte.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.